Pro Arte Agencja Koncertowa impresariat artystów

Horpyna

Horpyna

Dało toHorpynie motywację i inspirację do tworzenia własnych utworów, ale nieuciekając przy tym od ojczystego języka jak i specyfiki ukraińskiej muzyki.

Rok wspólnej pracy i coraz liczniej gromadzącepubliczność koncerty, zaowocowały nagraniem w 2000 roku pierwszej płyty pt.„Tecze woda". Dynamicznymi, porywającymi do tańca melodiami jak i lirycznymidumkami. Horpyna zagrała min. na Festiwalu Piosenki Kresowej w Mrągowie,Piosenki Polskiej w Opolu, Benefisie Bogusława Kaczyńskiego, Festiwalu im. JanaKiepury w Krynicy Górskiej, brała także udział w wielu koncertach dla TVP . Wlatach 2002-2004 koncertowali w Czechach, Niemczech, Rosji, Ukrainie, Francji.

Na początku roku 2003 zagrali w studiu TVP2 dlaJurka Owsiaka i na Placu Defilad w Warszawie podczas finału Wielkiej OrkiestryŚwiątecznej Pomocy. W tym samym roku dali również koncert na PrzystankuWoodstock w Żarach.

Połączenie typowych dla kultury ukraińskiejinstrumentów jak akordeon, sopiłka, mandolina, z pobudzającymi dynamikęperkusją, gitarami, puzonem i skrzypcami sprawia, że zainteresowanie i sympatiadla ich muzyki rośnie. W lipcu 2002 roku wydali druga płytę: „Hoca-drała", naktórej znalazły się w większości autorskie utwory zespołu. W grudniu tego samegoroku ukazały się ich autorskie kolędy i pastorałki. Żywiołowość, dynamizm azarazem zwiewność ich muzyki nadają specyficzny klimat przedstawieniu, jakimjest koncert.