Pro Arte Agencja Koncertowa impresariat artystów

Drużyna Wojów Piastowskich

O popularności przygotowywanych przez nas prezentacji może świadczyć choćby to, iż pomimo tego, że prezentujemy kulturze ludów osiadłych, sami często zmieniamy się w koczowników przenosząc się często nie tylko z miasta do miasta ale i z kraju do kraju.Realizując zasady archeologii eksperymentalnej oraz dydaktyki wraz z jej sztandarowym już chyba hasłem "uczyć bawiąc" nie tylko dajemy naszym widzom szansę zerknięcia w świat który dla nich roztaczamy, ale również staramy się przenieść ich w sposób aktywny w ten świat, gdzie przy użyciu stworzonych i posiadanych przez nas sprzętów, mogą posmakować tego co przed tysiącleciem było codziennością.Szanowni Państwo! Chcielibyśmy przedstawić Państwu propozycję działań festynowo - historycznych na każdą okazję (np. majówka, festyn dla dzieci i dorosłych, święto mista, uroczystości okolicznościowe itp.). W skład proponowanych pokazów wchodzą warianty programów, które w sposób dowolny można łączyć bądź wybierać poszczególne punkty.1.Obozowisko z czasów monarchii piastowskiej.

Osada instalowana jest w dowolnym miejscu (namioty posiadają konstrukcję stelażową i można je ustawić na każdym rodzaju podłoża). Stanowi ona scenografię dla przygotowanych pokazów. W skład obozowiska wchodzą trzy namioty, skóry, kotły, sprzety codziennego użyktu, uzbrojenie, naczynia, stanowiska rzemieślników, itp. Na terenie obozu zobaczyć można pokazy inscenizujące średniowieczne życie, np. ważenie jadła, stanowisko skórnicze, jubilersie, pokazy katowskie, średniowieczną zbrojownię (prezentacja pancerzy z możliwością przymierzania), wyrób pancerzy lamelkowych, tkanie na bardzie, wybijanie monet średniowiecznych. Istnieje możliwość przygotowania okolicznościowej monety upamiętniającej dowlone święto (dla organizatora - 300 sztuk gratis). Program działań na terenie osady obejmuje pokazy walk, rzemiosł, konkursów rycerskich, gier i zabaw średniowiecnych (prowadzonych przez woja - konferansjera). Walki posiadają bogatą narrację, a ich fabuła nawiązuję do starodawnych legend oraz wydarzeń historycznych z dziejów Polski. Po zapoznaniu się z życiem obozu piastowkiego rozpoczyna się blok konkursowy (strzelanie z łuku, kuszy, miotanie toporem i oszczepem). Dla zwycięsców (10 osób) przygotowanie będą nagrody (np. zawieszki słowiańskich wojowników). Po zakończniu konkursów następują kolejne pokazy walk (np. inscenizacja bitwy Bolesława Chrobrego z Rusinami - pokaz prowadzony w staropolskim i staroruskim języku). Po prezentacji walk rozpoczyna się kolejny blok konkursowy (nauka fechtunku, ścinanie głów kapusty, walki na miękkie poduchy itp.) W rezultacie wyłonionych zostanie sześciu zwycięzców - nagrody jak wyżej. W odpowiednim czasie, na orzykład o zmroku, przygotowany będzie specjalny pokaz walk przy blasku pochodni. Wojowie toczyć będą walkę w kręgu (efekty specjalne - iskrzące się miecze). Pomiędzy walkami i konkursami publiczność zapraszana będzie do obozowiska, gdzie w sposób stały prezentowane będą wymienione wyżej atrakcje.

2.Dwór Piastowskiego Księcia

Przedstawiany program zachowuje wszystkie cechy wariantu pierwszego, z wyjątkiem wyglądu obozowiska (trzy namioty zastąpione zostają jednym dużym książęcym namiotem o średnicy 8 metrów). Wewnątrz znajduje się hala tronowa, średniowieczne meble, ręcznie tkane kilimy, bogate sprzęty codziennego użytku. Zobaczyć też można przedmioty wykożystane w filmie Jerzego Hoffmana pt. "Stara Baśń", np. tron legendarnego Popiela (Bogdana Stupki), pancerz lamelkowy Piastuna (Daniela Olbrychskiego), ozdoby żony Wisza (Anny Dymnej) i filmowego Smerdy (Macieja Kozłowskiego). Dodatkową atrakcję stanowi koncert gry i pieśni celtyckich i słowiańskich przy dźwiękach średniowiecznej harfy lub szłamaji i bębna.

3.Pokazy konno-piesze (historia oręża polskiego) Średniowieczna konnica, sarmacka jazda

Zaprezentujemy Państwu nowatorski program z udziałem konnicy. Walki piesze, konne, pokazy umiejętności władania bronią z konia, skoki przez ogień, walki i pojedynki wojów, rycerzy, kozaków i szlachty polskiej, prezentacja broni palnej - czarnoprochowej, pokazy strzelania z armat. Całość działań odbywa się na tle obozowiska rycerskiego (patrz wariant I). Celem programu jest prezentacja historii w kontekście zmieniającego się uzbrojenia, sposobów walki, nie tylko piechoty ale i konnicy polskiej.

4.Słowiańskie jadło

Pokaz przewiduje prezentację stanowiska, tzw. książęcej kuchni, której punktem centralnym jest gliniany piec, w którym wypieka się starosłowiańskie chlebki (podpłomyki), żebra w kapuście, piecze się także ptactwo i wędliny, w żęlaznym kotle waży się kaszę ze skwarkami. Pachnący świat śreniowiecznej kuchni... Scenografię stanowią sprzęty gospodarskie, używane przez dawnych kucharzy. W trakcie pokazu istnieje możliwość degustacji (wydanych jest 400 porcji dla publiczności - nie jest prowadzona sprzedaż).